Další šance na výskyt polární záře nad Příbramskem: Pár tipů k pozorování

V noci z pátku 10. května na sobotu 11. května 2024 se na obloze (nejen) nad Příbramí odehrávala úchvatná podívaná. Bylo možno pozorovat polární záři, která byla nejsilnější od roku 2003. Polární záře by ale mohla být v našich končinách vidět i dnes v noci a/nebo během nocí následujících. Přináším pár tipů, jak zjistit a zlepšit šanci na úspěšné pozorování, případně focení.

Jak se píše na webu astro.cz: „První vlnu z noci 10. na 11. května máme za sebou, ale 24 hodin po první velké erupci následovala další a navíc v sobotu 11. května nastala vůbec nejsilnější kategorie X5,8. I další noci tak mohou přinést barevně zářící oblohu nad našimi hlavami.

A nyní ty tipy:

1) Použijte např. mobilní aplikaci My Aurora Forecast (Google Play, App Store) nebo web  SpaceWeatherLive (část „Aurorální ovál“) nebo jinou podobnou službu – zjistíte, jaká je pravděpodobnost výskytu polární záře.

Pozor, „zasažené“ oblasti / údaje pro konkrétní zeměpisnou lokalitu se průběžně mění, také s ohledem na střídání denní a noční doby. (Nezapomeňte si nastavit správnou pozici v mapě. :) )

2) Sledujte web Českého hydrometeorologického ústavu, konkrétně mapu s předpovědí oblačnosti (černá barva = jasno). Předpověď oblačnosti je k dispozici také např. na webu Windy.com.

K optimálnímu pozorování musí být jasno, to je jasné. Na druhou stranu to, že je zrovna nad určitou oblastí předpovídána za několik hodin lokální oblačnost, neznamená, že tam opravdu bude (a naopak).

3) Pokud máte možnost, zkuste se dostat aspoň kousek mimo hustě obydlenou/osvětlenou oblast. Světelný smog narušuje pozorování a fotografování.

4) Fotoaparát nebo mobil zachytí polární září „podrobněji“ než lidský zrak. Pokud úkaz sami nevidíte, zkuste pořídit snímek. (Také může pomoci nechat oči přivyknout na tmu.)

5) V noci na sobotu byl úkaz pozorovatelný nejen směrem na sever, ale i směrem k jihu/jihozápadu.

6) Trpělivost. Když jsem začal kolem půlnoci pozorovat, nejdříve se zdálo, že už se nic zvláštního odehrávat nebude (první vlna byla pozorovatelná již po setmění). Chyba lávky. :)

Závěrem dvě fotografie: Polární záře kousek za Pičínem

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Zajímají vás komentáře a analýzy k dění v Příbrami? Odebírejte kanál Bublifuku na WhatsApp nebo sledujte stránku Bublifuku na Facebooku a neunikne vám žádný nový text.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.