Dobrá zpráva: Příplatky ve sběrném dvoře v Příbrami jsou zrušeny. Radnice zatím mlčí

AKTUALIZOVÁNO Minulý týden Bublifuk informoval o nesprávném, nově zavedeném výběru poplatků ve sběrném dvoře za nadměrný odpad, nábytek a podobně. Jednak nelze za paušálně občany hrazené shromažďování komunálního odpadu požadovat dvojí platbu, jednak poplatky podléhají schválení zastupitelstvem. 

Jak vyplývá z aktuálního obsahu webu Technických služeb, tyto příplatky byly zrušeny. Ceník ze stránek zmizel a dle zjištěných informací již poplatky ve sběrném dvoře nejsou vybírány.

Tento ceník za objemný a podobný odpad již neplatí.

Momentálně není zřejmé, co vedení města k této rychlé změně vedlo (poplatky se vybíraly ani ne tři týdny). Zda to byl politický tlak, nespokojenost veřejnosti či uvědomění si nesprávného postupu, nebo zda radnice zjistila, že se zpoplatněný odpad začal hromadit na nevhodných místech. Není ani jasné, zda a jaká alternativní a právně přípustná opatření (za účelem omezení „černých pasažérů“ v systému) město případně chystá.

Radnice totiž, na rozdíl od opakovaného informování o zavedení poplatku, nyní v této věci z neznámého důvodu zatím drží bobříka mlčení. (Je přitom trochu s podivem, že si právě tuto obecně pozitivní zprávu nechává v šuplíku.) Se zvědavostí jsem sledoval středeční (19. 8. 2020) Minutky z radnice; ovšem místo komentáře k problematicky fungujícím sloupkům v Pražské ulici nebo právě ke zrušení poplatků za odpad jsme se například dozvěděli, že prodaný turistický vláček byl „dlouhý a pomalý“.

Aktualizace: Zaznamenal jsem několik komentářů, že příplatek je nadále vyžadován. Pro úplnost uvádím, že odstranění ceníku z webu Technických služeb jsem zaznamenal v úterý 18. srpna. Tuto skutečnost jsem následně ověřil u pracovníka sběrného dvora, který potvrdil, že se nyní poplatek za skříně apod. nevybírá. Informaci dnes (20. srpna) po vydání tohoto článku potvrdila i tisková mluvčí radnice.

Pokud by přesto byl příplatek v některých případech od občanů Příbrami vyžadován, platí, co bylo uvedeno v předchozím článku, tedy že poplatek za nábytek a objemný a nebezpečný odpad mají obyvatelé Příbrami již uhrazen v rámci ročního poplatku za komunální odpad a že jakákoli dodatečná úhrada je vyžadována neoprávněně.

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.