Dr. Šimral, pražský radní pro školství: V Praze kapacity 4letých gymnázií navyšujeme

Příbramský bublifuk požádal ve věci možného sloučení příbramských gymnázií o komentář také Víta Šimrala, radního Magistrátu Hlavního města Prahy pro oblast školství.

Pražský magistrát samozřejmě nemá kompetenci rozhodovat o školách ve Středočeském kraji. Podstatou dotazu bylo, že v případě zrušení 240 míst na čtyřletých větvích příbramských gymnázií by se mohla určitým způsobem zvýšit poptávka po gymnaziálním studiu např. na Dobříši, což by následně mohlo část zájemců o gymnázium např. z Dobříšska a Mníšecka „nasměrovat“ do Prahy.

Středočeský krajský radní Milan Vácha v minulosti zmínil „přetlak“ poptávky po gymnaziálním studiu v okolí Prahy, kdy se tato poptávka „přelévá“ do Prahy, a naznačil, že může být zapotřebí přizpůsobit tomu kroky Středočeského kraje.

Podrobnosti o podílu pražských a středočeských studentů na pražských středních školách najdete například v této analýze infrastrukturních potřeb (školství) hl. m. Prahy. (Nutno poznamenat, že dojíždění ze Středočeského kraje na pražská gymnázia se momentálně týká ve velké většině prstence, který přímo sousedí s Prahou.)

Vyjádření dr. Šimrala je následující (za pozornost stojí, že v Praze se kapacita čtyřletých gymnázií zvyšuje):

Dobrý den,

o věci jsem několikrát hovořil se středočeskými Piráty i s panem radním Váchou.

Chápu snahu pana kolegy o optimalizaci sítě, nicméně obzvlášť v této době bych provedl pouze ty kroky, které nepřináší kontroverzi.

V Praze v současné době kapacity 4letých gymnázií navyšujeme; už nyní k nám dojíždí mnoho studentek a studentů ze Středočeského kraje a neočekávám, že se tento trend změní. I oni jsou a budou na našich školách vítáni.

S pozdravem
Vít Šimral, PhD et PhD
Člen Rady hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání

===

Zdroj náhledového obrázku: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.