Ke zřícenému domu v Hailově ulici: Doporučení statika, vlastnická historie a další informace

V sobotu 29. října 2022 došlo ke zřícení části domu č.p. 187 v Hailově ulici v Příbrami. Protože tato událost kromě jiného delší dobu ovlivňuje dopravní situaci v centru města a protože dům představuje jednu z významnějších budov ve staré Příbrami, publikuji souhrn dostupných a poskytnutých informací a podkladů související s domem i jeho zřícením.

V tomto článku mj. najdete informace o stavebním záměru, doporučení statika ohledně opatření po zřícení budovy, přehled změn vlastnictví v posledních desetiletích i základní shrnutí k náhradě nákladů, způsobených uzavírkou Hailovy ulice a objížďkovou trasou.

Majitelem budovy je firma LDM Group – Hailova s.r.o., která vznikla v roce 2020. Jejím jednatelem a společníkem je Dominik Halmoši. Z informací a podkladů, které mi poskytl stavební úřad, dále vyplývá, že stavebním podnikatelem a osobou vykonávající stavební dozor při současné rekonstrukci objektu je Miroslav Říha.

Záměrem přestavby bylo vybudovat v 1. NP restauraci s kavárnou, ve 2. a 3. NP pak bytové jednotky.

K materiálům poskytnutým stavebním úřadem patří:

  • podmínky stavebního povolení,
  • závazné stanovisko památkové péče (kterým byla zamítnuta část původně zvažovaných úprav) a
  • technická zpráva statické části (2020) dokumentace pro stavební povolení. (V této zprávě statika je mj. doporučeno zesílení pilířů pomocí ocelové teplotně aktivované bandáže.) V souvislosti se zmínkou o dokumentaci lze dodat, že z dostupných podkladů se jeví, že v minulosti došlo ke změně autora projektové dokumentace k rekonstrukci.

Možná nejzajímavějším dokumentem je Postup pro zajištění statické spolehlivosti zbylých částí objektu, který vznikl 1. listopadu 2022, krátce po zřícení části budovy.

V průběhu stavebních prací došlo k zřícení konstrukcí s jejich propadem do středu (atria) objektu, kde se však již nacházelo značné množství dříve v rámci rekonstrukce odstraňovaného materiálu […]. Zřícením došlo k naplnění atria sutí, sklem a zborcenými ocelovými konstrukcemi z vyšších podlaží až po výškovou úroveň stropu 1. NP […],“ uvádí kromě jiného tento dokument.

Ze zmíněného dokumentu také vyplývá doporučení použít, za účelem zajištění stability zbylých části domu, ocelovou rámovou příhradovou konstrukci. (Text pokračuje pod obrázkem.)

Dům č.p. 187 v Hailově ulici v Příbrami po zřícení části budovy; fotografie z první poloviny listopadu 2022

Rovněž jsem požádal Hasičský záchranný sbor (HZS) o zprávu o zásahu HZS a o zprávu statika z prohlídky v místě havárie (na tuto zprávu odkazuje výše uvedený „Postup...“). Tyto materiály HZS odmítl poskytnout s odvoláním na probíhající trestní řízení (prověřování ze strany policie bývá při haváriích tohoto druhu běžným postupem).

Pro úplnost také shrnuji vlastnickou historii domu v posledních desetiletích. Dům v roce 1998 koupilo město Příbram od České spořitelny za 5.046.000 Kč. V roce 2008 město dům prodalo soukromému vlastníkovi za 6.109.000 Kč. A ten v roce 2020 dům prodal dalšímu soukromému vlastníkovi, dnešnímu majiteli, za 7.680.000 Kč.

Při prosincovém zasedání zastupitelstva přišla řeč na kompenzaci zvýšených nákladů pro Arrivu (provozovatel MHD), vzniklých v souvislosti s objížďkovou trasou (Hailova ulice je momentálně uzavřena). Pan starosta uvedl, že náhradu za vyšší nájezd kilometrů bude město poté, co dojde k vyčíslení, po vlastníkovi domu požadovat, obdobně jako platbu za zábor.

Dotazoval jsem se, zda město – jako veřejnoprávní korporace zastupující zájmy občanů – neuvažovalo také o jednání ohledně určité (paušální) náhrady za ztrátu „člověkohodin“ na straně obyvatel města, způsobenou dopravními komplikacemi, ke kterým uzavírka Hailovy ulice dílem přispěla. P. starosta odpověděl v tom smyslu, že náklad na výpočet by možná byl vyšší než samotná újma.

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Komentáře:

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.