Patová situace kolem Fantovy louky. Podnět na změnu územního plánu má znovu projednat zastupitelstvo

Příbramské zastupitelstvo schválilo v září 2024 podnět na pořízení změny územního plánu v lokalitě Fantova louka (plocha SO2). Obsahem tohoto podnětu je prověření zrušení zastavitelnosti v jižní části plochy a prověření změny a doplnění regulativů v severní části. Výbor pro územní plánování na podzim nedospěl ohledně stanovení hranice mezi těmito částmi ke konkrétnímu závěru.

Rada města následně v prosinci odsouhlasila, že vyčká na rozhodnutí v řízení o významném krajinném prvku. Protože se jedná o podnět zastupitelstva, zajímalo nás, jaký bude další postup. Aktuálně jsme získali vyjádření radního I. Fuksy (ODS), tzv. určeného zastupitele pro územní plán. Podnětu se mají opětovně věnovat zastupitelé při zasedání dne 19. 2. 2025 (aktualizováno: k projednání dojde 19. 3. 2025). Podrobnosti včetně řady doprovodných dokumentů přinášíme v tomto článku.

Na úvod připomeňme, že k hlavním vlastníkům pozemků v prostoru Fantovy louky patří město Příbram a několik soukromých developerů. Lokality Fantova louka se v současnosti týká řízení o registraci významného krajinného prvku (VKP). Toto řízení probíhá již od roku 2023, s tím, že v roce 2024 bylo kvůli podjatosti celého MěÚ Příbram řízení převedeno na MěÚ Dobříš.

Co se týká změny územního plánu, zastupitelstvo v září 2024 jednomyslně schválilo toto usnesení:

„ZM I. schvaluje v souladu s § 108 a n. zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, podnět na pořízení Změny č. 4 Územního plánu Příbram, jehož obsahem je:
a) prověření zrušení zastavitelnosti v jižní části plochy SO2 vymezené podle Územního plánu Příbram,
b) prověření změny a doplnění regulativů v severní části plochy SO2 vymezené podle Územního plánu Příbram.
II. konstatuje, že Změna č. 4 bude pořizována z vlastního podnětu města Příbram, vč. úhrady nákladů na zpracování.

Podnět na pořízení uvedené změny byl poté předložen k projednání Výboru pro územní plánování. (Text pokračuje pod obrázkem.)

Vlastnická situace na Fantově louce (2024)

Výbor pro územní plánování se sešel 22. října 2024. Jak vyplývá ze zápisu, ve věci stanovení hranice se při projednávání ve výboru střetlo několik odlišných názorů a nebylo přijato žádné konkrétní stanovisko.

Záležitostí se měl Výboru pro územní plánování opět zabývat při dalším jednání, plánovaném na prosinec 2024. Toto jednání se nekonalo; aktuálně je stanoven termín schůze na 17. 2. 2025, tedy dva dny před nadcházejícím zasedáním zastupitelstva.

Oddělení územního plánování (OÚP) se již po zářijovém zasedání zastupitelstva (před schůzí výboru) obrátilo v dané záležitosti na krajský úřad s metodickým dotazem ohledně dalšího postupu.

Krajský úřad ve svém vyjádření (které bylo zasláno až po jednání výboru) mj. uvedl:

[…] lze legitimně očekávat, že pokud si město zvolilo určeného zastupitele, měl by tento být podrobně seznámen s tím […], co konkrétně by mělo být měněno. Pokud tyto informace určený zastupitel nemá, měl by je sám od zastupitelstva města vyžadovat.

Po zářijovém zasedání zastupitelstva se tématem Fantovy louky zabývala rovněž Rada města Příbram. Ta na konci října uložila OÚP úkol „předložit analýzu dalšího postupu problematiky Fantova louka s tím, aby byla minimalizována rizika pro město“.

Výsledkem tohoto úkolu se rada zabývala 10. prosince 2024. Z podkladových materiálů vyplývá, že dle názoru OÚP neposkytuje usnesení zastupitelstva „dostatečnou informaci o tom, co přesně a v jakém rozsahu je vůli zastupitelstva.

Podklady k prosincovému jednání rady města obsahovaly také vyjádření I. Fuksy (ODS), určeného zastupitele pro územní plán. Z tohoto vyjádření mj. plyne, že se I. Fuksa obrací na radu a zastupitelstvo, aby jasně stanovily obsah příslušné změny. S tím, že pokud tak zastupitelstvo neučiní, nelze činit další kroky.

V rámci diskuse k tomuto tématu se rada shodla, že jako efektivní se jeví vyčkat na rozhodnutí o VKP a následně přijmou další opatření.

Vedoucí oddělení V. Vaverka k tomu při jednání rady uvedl:

RM nemá v kompetenci úkolovat pořizovatele ve smyslu vyčkat apod., neboť tvorba návrhu zadání změny ÚP je plně v kompetenci pořizovatele v součinnosti s určeným zastupitelem. […] Nicméně v situaci, kdy samospráva není schopna pořizovateli sdělit své požadavky na konkretizaci obsahu změny, pořizovatel nemůže […] tvořit návrh zadání změny.

Do rady byl původně předložen pouze návrh „bere na vědomí“. Rada města nicméně následně přijala také usnesení, kterým odsouhlasila, že „vyčká na vydání rozhodnutí Městského úřadu Dobříš o registraci VKP Fantova louka“.

(Pro toto usnesení hlasovalo 5 radních, starosta J. Konvalinka se zdržel, B. Daňhová nebyla přítomna.)

Doprovodné dokumenty

Posudky a analýzy k lokalitě Fantova louka

Co bude dál

Při tiskové konferenci 28. ledna 2025 jsme se na otázku kompetencí rady a zastupitelstva a na skutečnost, že rada města přijala usnesení o krocích týkajících se podnětu zastupitelstva (nikoli podnětu rady), dotázali vedení města.

Starosta Konvalinka (ANO) shrnul dosavadní vývoj a uvedl: „Nemyslím si, že by tohle bylo jakkoliv v kompetenční kolizi.

Také nás zajímalo, kdy bude záležitost postoupena zpět zastupitelstvu. Byli jsme odkázáni přímo na určeného zastupitele I. Fuksu.

Zaslali jsme radnímu Fuksovi dotaz, kdy má v plánu se na zastupitelstvo obrátit (kvůli vzniklé nejasnosti ohledně určení hranice v řešené oblasti).

Radní I. Fuksa nám odpověděl následovně:

Po jednání rady města 10.12.2024 bylo další zastupitelstvo 19.12.2024 pouze s jediným bodem věnující se problematice „vody“. Materiál nebyl zařazen ani na jednání 22.1.2025 zastupitelstva, jelikož jsem byl dlouhodobě omluven. Materiál bude zařazen na jednání zastupitelstva dne 19.2.2025.

Na závěr doplňme, že v lokalitě Fantova louka podali v posledních letech soukromí developeři (firmy Allocation, Zoltang a Nad oborou) několik žádostí o povolení stavby komunikací.

Tyto žádosti ale dle našich zjištění neměly potřebné náležitosti a skončily ve slepé uličce. Zdroj ze stavebního úřadu obeznámený se situací vyjádřil dojem, že tato podání byla učiněna jen proto, aby se něco podalo. A doplnil: „Nikdo nepodal nic, co by se dalo povolit.

Napsali jsme o Fantově louce:
Beseda o Fantově louce: Úvaha o skrytých zájmech a veřejných tajemstvích
Exkluzivně: Zveřejňujeme „nezveřejnitelné“ vyjádření k Fantově louce
Fantova louka: Nové dějství
Řízení o VKP na Fantově louce: Firma Allocation úspěšně namítla podjatost místního úřadu
Audiozáznam z jednání příbramského zastupitelstva: Územní plán a Fantova louka (9. 9. 2024)
Fantova louka: O ceně pozemků. A o čím dál méně skrytých zájmech (komentář)

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Zajímají vás komentáře a analýzy k dění v Příbrami? Sledujte stránku Bublifuku na Facebooku a neunikne vám žádný nový text.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.