Povoluje 1. SčV některé přípojky kanalizace v rozporu s uzávěrou čistírny vod?

OPRAVA | Od 1. května 2020 platí v Příbrami u nových staveb uzávěra pro připojování kanalizace na městskou čistírnu odpadních vod (ČOV). Důvodem je omezená kapacita ČOV. Dlouhodobě se zajímáme o to, jak je tento tzv. stop-stav uplatňován a řešen.

U velké většiny staveb se vše jeví být v pořádku. Nicméně z našich zjištění také vyplynulo, že např. kapacita kanalizační přípojky, schválená u plánovaného šestipodlažního bytového domu ve staré Příbrami, nezanedbatelně převyšuje hodnotu umožňující udělení výjimky.

OPRAVA 25. 4. 2025: Navzdory výslovném dotazu směrem ke stavebnímu úřadu ohledně nejnovější změny kapacity kanalizace nám úřad v r. 2023 poskytl pouze informaci o kapacitě v r. 1997.

Náš tehdejší dotaz zněl: „Prosím o informaci dle projektové dokumentace (v rámci nejnovějšího stavebního řízení, v němž je požadovaná informace k dispozici […]) o tom, jaké bylo navrženo (projektováno) množství dodané pitné vody a množství vypouštěných odpadních vod.

Ačkoli v r. 2000 stavební řízení probíhalo také, úřad nám poskytl informaci o změně kapacity v daném roce až 25. 4. 2025, po aktuálním opakovaném dotazu.

Původní níže uvedená informace o objemu splaškových vod 438 m3 (rok 1997) nebyla správná (nikoli naší vinou). Správný údaj je 1029 m3, žádná nejasnost či nesrovnalost v dané věci nepanuje.

SDĚLENÍ 9. 4. 2025: Dne 9. 4. 2025 byl na webu pribram.cz uveřejněn text příbramského zastupitele J. Holého a dopis R. Morávka (ředitel 1. SčV), který souvisí s tématem tohoto článku (z listopadu 2024) a který obsahuje řadu zavádějících tvrzení.

Na text jsme zareagovali v tomto komentáři. Informace, o kterých hovoří Holý a Morávek a které jsme údajně měli zamlčet, nám v minulosti nebyly ze strany 1. SčV ani ze strany stavebního úřadu navzdory opakovaným dotazům poskytnuty. (1. SčV sdělila jen omezené množství informací – rozhodně jsme nebyli v plném rozsahu informováni o skutečném stavu věcí, jak nyní uvádí Morávek.) Sotva jsme tedy mohli záměrně použít „jen část informací“, jak podsouvá Holý. (Před uveřejněním svého textu se nás na průběh našeho zjišťování nedotázal.)

Na úvod zmiňme, že provoz vodohospodářské infrastruktury v Příbrami zajišťuje a příslušná stanoviska vydává firma 1. SčV. Vlastníkem infrastruktury je město Příbram. Právě z důvodu veřejného vlastnictví příslušné sítě se o souvislosti okolo stop-stavu zajímáme.

Oznámení 1. SčV o stop-stavu (2020) je k dispozici zde. Uzávěra již řadu let omezuje či komplikuje možnosti nové výstavby ve městě.

Vzhledem ke stop-stavu v současnosti existují dvě základní řešení. V některých případech stavebníci využívají „odpočet“ kapacity u dřívější budovy (která stála v místě nově budované stavby) nebo u jiné nemovitosti v jejich vlastnictví, u které existuje určitá nevyužitá (naddimenzovaná) kapacita pro odvádění odpadních vod.

Druhým řešením je, že přípojka kanalizace (pokud ji stavebník vybuduje) musí být ponechána v „zazátkovaném“ stavu a nakládání s odpadními vodami musejí majitelé v mezičase řešit jiným způsobem (např. vybudováním jímky).

Vyjádření 1. SčV v takovém případě mj. uvádí: „Kanalizační přípojka musí být na parcele stavebníka zazátkována a nepropojena s vnitřním kanalizačním rozvodem do doby, až to dovolí kapacitní a technické podmínky městské čistírny odpadních vod Příbram.

V rámci našeho zjišťování jsme se kromě jiného v březnu 2023 dotazovali u 1. SčV na záměr šestipodlažního bytového domu, který by měl vzniknout na části plochy parkoviště u obchodního domu Mere v ulici Čs. armády v Příbrami. Žadatelem o stavební povolení (vydáno v únoru 2022) a vlastníkem stavby v době našeho dotazu byla společnost Cik – invest.

Dle dostupných podkladů bylo u příslušného záměru na základě vyjádření 1. SčV ze dne 28. 5. 2021 (tedy zhruba rok po vyhlášení stop-stavu) povoleno vypouštění odpadních vod v maximálním množství 875 m3 ročně.

Zajímalo nás, na základě jakých okolností bylo možné připojení kanalizační přípojky s touto kapacitou v době uzávěry ČOV povolit.

Na základě našeho písemného dotazu nám následující den telefonoval generální ředitel 1.SčV. (Nikdy předtím jsme spolu nekomunikovali, ani se nijak blíže neznáme.)

Mimo jiné uvedl, že se může jednat o již výše zmíněný princip, tedy že tentýž vlastník odečte tuto kapacitu u jiné své nemovitosti, kde není dříve přidělená kapacita kanalizace využívána v plném rozsahu.

Zajímalo nás, o jakou konkrétní nemovitost či lokalitu se jedná. Reakce byla zhruba v tom smyslu, že odpověď obdržíme po konzultaci s právníky.

Nějakou dobu se nic nedělo. Když jsme se připomněli novým e-mailem, obdrželi jsme od pracovnice 1. SčV odpověď, ať se zeptáme prostřednictvím města jako vlastníka infrastruktury.

Tímto postupem jsme se nejprve dopracovali k tomu, co už jsme věděli, tedy že došlo ke snížení množství odpadních vod u téhož vlastníka na jiném místě. Až z další komunikace vyplynulo, o jakou konkrétní nemovitost, kde byl proveden příslušný odpočet, se jedná.

Dle sdělení 1. SčV byl odpočet kapacity ve prospěch nové přípojky kanalizace proveden u prodejny Mere, která se nachází v dané lokalitě (a která v době vydání příslušného vyjádření 1. SčV měla totožného vlastníka jako plánovaný bytový dům).

Jak ovšem vyplývá z technické zprávy ke stavebnímu povolení k uvedené stavbě (90. léta – v minulosti dlouhodobě supermarket Albert), celkový dimenzovaný objem splaškových vod v případě této prodejny činí 1,2 m3 denně, tedy 438 m3 ročně.

Redakční poznámka 25. 4. 2025: Upozorňujeme čtenáře na opravu uvedenou v úvodu článku.

Tento objem také odpovídá vypočítané spotřebě vody (viz str. 3 v technické zprávě). Zároveň z pozdějších získaných podkladů a informací nevyplývá, že by se po vybudování prodejny schválený objem splaškových vod zvýšil. (Ostatně od vzniku budovy se po celou dobu jedná o prodejnu.)

Jak jsme již zmínili, u nového záměru (bytový dům) činí odsouhlasená kapacita kanalizace 875 m3.

To znamená, že i kdyby se celá kapacita kanalizace prodejny použila na nový záměr (což nepřipadá v úvahu, stávající prodejna je v provozu), stále by u nové stavby chyběla kapacita o objemu 437 m3 ročně (tedy zhruba polovina celkového objemu).

Na situaci jsme v obecné rovině poukázali při nedávném zasedání příbramského zastupitelstva (připomeňme, že město je vlastníkem kanalizačního potrubí i ČOV). Vedení města nijak nereagovalo.

Měří 1. SčV při vyřizování žádostí o kanalizační přípojky dvojím metrem? Pokud ano, jak se k situaci postaví vedení města?

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Zajímají vás komentáře a analýzy k dění v Příbrami? Sledujte stránku Bublifuku na Facebooku a neunikne vám žádný nový text.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.