Rozhovor o vodárenském podniku: Absenci podkladů k návrhu v prosinci 2023 nevnímá SPD jako nedostatek

Příbramské zastupitelstvo schválilo 25. listopadu 2024 vytvoření společného vodárenského podniku města Příbram (60 %) a firmy 1. SčV (40 %). Tento podnik bude mít od 1. ledna 2025 na starosti provozování vodohospodářské infrastruktury (VHI) v Příbrami. (Provoz dosud zajišťovala právě 1. SčV.)

Významným aktérem v celé záležitosti byla na počátku příbramská SPD. Ta má v zastupitelstvu dva členy (P. Novotná a J. Novotný) a v prosinci 2023 předložila návrh vlastnického modelu provozování VHI. Výsledné schválené řešení se oproti tomuto návrhu liší. V souvislosti s těmito okolnostmi jsme SPD položili několik dotazů.

Na úvod krátká rekapitulace. Zhruba před rokem, dne 18. prosince 2023, příbramská SPD při zasedání zastupitelstva navrhla, aby byly bez zbytečného odkladu činěny kroky k přechodu na vlastnický model provozování vodohospodářské infrastruktury tak, aby tento model mohl začít fungovat nejpozději od 1. 1. 2025. Tento návrh byl hlasy ANO, ODS a SPD přijat.

Výsledné řešení, schválené na konci letošního listopadu, má podobu společného podniku. Podnik jako takový již vznikl. K 1. lednu 2025 do něj má vstoupit město Příbram. Dle metodiky Ministerstva životního prostředí ČR i podkladů pro listopadové jednání zastupitelstva nejde o vlastnický model (provozování pouze veřejnoprávním subjektem nebo subjekty), ale o model oddílný. Podle smluvních dokumentů bude společný podnik existovat nejméně 10 let. Zároveň není jistota, že se město Příbram (případně společně se Svazkem obcí pro vodovody a kanalizace Příbram) v budoucnu rozhodne podíl 1. SčV převzít (odkoupit).

Protože SPD byla na počátku významným aktérem v celé záležitosti, a zároveň protože situace ve výsledku dopadla oproti návrhu odlišně, položili jsme SPD několik dotazů. Komunikace probíhala písemnou formou.

===============

Konzultovala SPD svůj návrh usnesení (prosinec 2023) před jeho předložením s někým dalším (vedení města, odborníci…)?

Samozřejmě, mluvili jsme o tom.

Nevnímáte jako určitý nedostatek, že k tehdejšímu návrhu SPD nebyly k dispozici žádné podklady?

Ne.

(Upřesňující otázka k výše uvedenému dotazu) Nemohlo být např. vhodnější nejdříve navrhnout Radě města zadání posouzení přechodu na vlastnický model, popisující podmínky tohoto řešení, a až poté rozhodnout o dalším postupu?

Ne.

Jaké konkrétní kroky učinila příbramská SPD během roku 2024 k tomu, aby mohl být od 1. 1. 2025 realizován vlastnický model?

Jednání s odborníky, pravidelná pracovní jednání.

Byla příbramská SPD coby navrhovatel vlastnického modelu zvána během roku 2024 ze strany vedení města k neveřejným jednáním k tématu budoucího provozování VHI? (Např. průběžné interní porady, jednání s externími poradci města, s potenciálními partnery města Příbram, kteří působí v oblasti provozování VHI, apod. Není myšlena porada zastupitelů dne 20. 11. 2024.)

Částečně.

Můžete nějak okomentovat, jak jste v průběhu uplynulého roku vnímali vývoj postupně mířící k tomu, že záležitost zřejmě skončí společným podnikem, tedy odlišně od Vašeho návrhu?

Nebyli jsme z toho nadšeni.

Z jakého důvodu při zasedání zastupitelstva dne 25. 11. 2024 jeden z vás podpořil společný podnik a jeden z vás se zdržel hlasování?

(K tomuto dotazu zaslala SPD obšírnější vyjádření. Jeho celé znění je k dispozici zde. Níže uvádíme pasáž, týkající se konkrétně výše uvedené otázky.)

Proč byla varianta zelená louka nemyslitelná? Proč nově budovat něco, co již existuje a je levnější to postupně odkoupit a převzít. Město by jinak muselo jít do nucené veřejné správy, která by stála ročně okolo 100 milionů Kč, což je cca desetina rozpočtu města! Takto nás to všechny vyjde na 9,5 milionu Kč a vlastnit budeme 60 %. Než bychom se dostali z nucené veřejné správy, trvalo by to min. 3 roky, možná i déle, než by město vybudovalo nový provoz a zaškolilo další pracovníky.

Jak a proč jsme hlasovali?

Petra Novotná: Vysvětleno výše – menší zlo oproti nucené správě, a navíc momentálně jediná schůdná možnost, která povede do 10 let ze 100 % městem vlastněné společnosti. Aktuálně bychom měli jako město vlastnit 60 % a do 10 let odkoupit zbylých 40 %.

Jiří Novotný: Již od roku 2018 chceme vodu zpět do rukou města. Nelíbí se mi, že naše peníze odtékají do Francie. Ale po nastudování všech dokumentů, které jsme měli k dispozici, jsem se rozhodl zdržet, protože odmítám nucenou veřejnou správu, ale zároveň se mi nelíbí, že 40 % zisku zůstane 1. SčV a ne obyvatelům města Příbram. Původně jsem chtěl hlasovat proti, ale po nastudování znaleckého posudku jsem se zdržel hlasování. Ke 100% vlastnictví může dojít nejdříve za 6-10 let, kdy v roce 2030 skončí koncese svazku obcí a ten by se s městem Příbram spojil. To všechno ale ukáže čas, my v to doufáme a pevně věříme, že se to podaří.

===============

Napsali jsme o budoucnosti příbramské vodohospodářské infrastruktury:
Koncese na vodohospodářskou infrastrukturu města Příbram: Tajemná radnice
Budoucnost příbramské vody: Informace z tiskové konference (obsahuje záznam a přepis)
Příliš optimistický návrh SPD k „vodě“ se mýlí o vyšší desítky milionů korun
Příbramská voda: Hájí radnice zájmy města a občanů, nebo spíš zájmy 1. SčV? (komentář)
Blesková zpráva: Radnice nadále pracuje s variantou společného podniku s 1. SčV
Budoucnost příbramské vody: „Tajný“ dopis od VHS Dobříš a další aktuality
Příbramská voda: Deset selhání radnice. Kdy skončí alibismus a mlžení? (komentář)
Anketa: Koho navrhne město Příbram jako jednatele a členy dozorčí rady ve vodárenském
podniku?

Audiozáznam z jednání příbramského zastupitelstva 25. 11. 2024: Budoucnost vodohospodářské infrastruktury

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Zajímají vás komentáře a analýzy k dění v Příbrami? Sledujte stránku Bublifuku na Facebooku a neunikne vám žádný nový text.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.