O Špalíčku bude 22. dubna jednat zastupitelstvo. Zakázku prověřuje policie

Na pondělním zasedání příbramského zastupitelstva se zastupitel M. Školoud (Spojenci) dotázal, zda město řeší problematiku zateplení městského bytového domu Špalíček a zda lze pověřit finanční výbor kontrolou financování této zakázky. Připomeňme, že u této zakázky z r. 2021 dodavatelská firma EUbuilding fakturovala (se souhlasem technického dozoru investora) v případě zateplení sklepů (390 m2) minerální vatu, ale ve skutečnosti použila polystyren, který je dle našich zjištění v průměru nezanedbatelně levnější.

Starosta J. Konvalinka (ANO) k tomuto dotazu sdělil, že záležitost má dvě roviny. Jednou je požadavek města na zvýšení nájemného v souvislosti s provedeným zateplením. Druhou rovinou pak je ta, že existují určité skutečnosti, které jsou prověřovány Policií ČR, přičemž město může ve věci vystupovat jako potenciální poškozený. Dále uvedl, že téma bude samostatným bodem jednání při příštím zasedání zastupitelstva.

V bodě Diskuse následně na zastupitelstvu vystoupili dva občané, kteří jsou v městském bytovém domě nájemníky a kterých se týká předmětné zvýšení nájemného. Ti kromě jiného požádali o to, aby záležitost týkající se finanční spoluúčasti nájemníků na rekonstrukci byla uzavřena až poté, co se vyjasní otázka nákladů na zateplení.

Starosta přislíbil, že se na situaci v domě přijde osobně podívat.

O nesrovnalostech týkajících se zakázky na zateplení Špalíčku Bublifuk poprvé napsal 11. února 2024. Krátká rekapitulace:

  • Město o záměně izolačního materiálu ve sklepě (polystyren namísto minerální vaty) v době rekonstrukce nevědělo.
  • Technický dozor investora (J. Novák) se ke změně materiálu vyjádřil poprvé zřejmě až v květnu 2023, zhruba rok a půl po dokončení zakázky. Technický dozor tvrdil a tvrdí, že ceny obou izolačních materiálů jsou srovnatelné. (Podrobnosti k důkazům dokládajícím, že ve skutečnosti existují cenové rozdíly, viz předchozí článek.)
  • Dle projektové dokumentace měla být ve sklepě použita minerální vata; dodatek k požárně bezpečnostnímu řešení, ve kterém je uvedeno použití polystyrenu, vypracoval Novák bez vědomí projektanta.
  • Město potvrdilo, že některé nedodělky a nedostatky jsou stále v řešení (dílo bylo předáno v prosinci 2021; záruční doba činí 60 měsíců).
  • Od toho, jaké jsou (resp. byly by při správné kalkulaci položek) konkrétní náklady na zakázku, se odvíjí i hodnota finanční spoluúčasti nájemníků na rekonstrukci.

Na závěr poznamenejme, že záměnou izolačního materiálu mohla dle našeho názoru vzniknout městu škoda, při konzervativním odhadu cenových rozdílů mezi oběma materiály, ve výši zhruba 150.000 Kč s DPH. (Zároveň nelze v tuto chvíli vyloučit, že rozdíly mezi skutečností a vyúčtováním mohou existovat i u jiných fakturovaných položek.)

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Napsali jsme o bytovém domě „Špalíček“:
Bytový dům „Špalíček“: Nedotažená rekonstrukce, možný podvod při zakázce, soud města s nájemníky
„Nabízíte lidem nesmysly.“ Radnice zareagovala při jednání zastupitelstva na článek o „Špalíčku“
Technický dozor ke Špalíčku: „Žádná plíseň se netvoří.“ Publikujeme důkazy, že minerální vata je dražší než polystyren

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.