Jak Středočeský kraj zvyšuje kapacitu gymnázií: Pomalu a pozdě (komentář)

Končí školní rok, a při této příležitosti se ohlížíme za jedním významným školním tématem: Problematickou situací ohledně kapacity gymnázií ve Středočeském kraji. Lokality zmiňované v dnešním komentáři sice nejsou příbramské, ale téma souvisí s předloňským sloučením příbramských gymnázií, kterému se Bublifuk podrobně věnoval.

V létě 2022 hejtmanka Středočeského kraje P. Pecková (STAN) potvrdila záměr výstavby gymnázií v Černošicích a Jesenici a rozšíření gymnázia v Hostivici. Podívali jsme se na to, jaký je stav ve světle aktuálních informací. Je zřejmé, že kraj vyvíjí aktivitu (což je chvályhodné), na druhou stranu se ovšem zdá, že nijak zvlášť nespěchá.

V létě 2022 starosta Černošic F. Kořínek (Věci černošické / STAN) naznačil, že při optimistickém scénáři by se plánovaná nová škola mohla otevírat v září 2025. Tehdy vše vypadalo příznivě, Černošice už měly k dispozici např. objemovou studii (květen 2022).

V únoru 2023 komentoval černošický starosta situaci následovně: „Na straně města jednáme o směně či odkupu malého kousku pozemku, abychom dosáhli lepších podmínek pro stavbu.

Černošické gymnázium, objemová studie (ra15, a.s.)

V polovině května 2023 na dotaz, jak to vypadá s přípravou stavby, odpověděl takto: „Než bude kraj moci vyhlásit architektonickou soutěž, potřebujeme vědět, zda se nám od jedněch soukromých vlastníků podaří odkoupit úzký proužek, který od sebe odděluje dva městské pozemky.“ A konstatoval, že původní optimistický termín už není reálný.

Z vnějšku se tedy jeví, že Černošice už zhruba rok přešlapují na místě. Tímto tempem se bohužel může stát, že než se gymnázium otevře, už bude demografická křivka zase v normálu. (To je samozřejmě jistá nadsázka, neboť v okolí Prahy roste počet obyvatel i vlivem stěhování.)

O rozšíření gymnázia v Hostivici informoval minulý týden Středočeský kraj. Bylo schváleno vyhlášení zakázky na půdní vestavbu. „Investice do rozšiřování škol tam, kde jsou potřeba, připravujeme hned od našeho nástupu na kraj,“ komentovala zprávu hejtmanka.

Z dokumentace k této zakázce vyplývají dvě důležité informace. Zaprvé, stavební povolení pro nástavbu v budově hostivického gymnázia bylo poprvé vydáno již v roce 2012 (sic). Zadruhé, aktuální dokumentace pro provedení stavby (DPS) byla vyhotovena v prosinci 2022.

Z průvodní zprávy k projektové dokumentaci,
půdní vestavba, gymnázium Hostivice

Dvě otázky: Pokud kraj připravuje zvyšování kapacit gymnázií již od podzimu 2020, proč otálel s posunutím (již dlouho rozpracovaného) záměru rozšíření hostivického gymnázia do další fáze? (Smlouva na DPS byla uzavřena až v dubnu 2022.)

A pokud má kraj již od prosince 2022 projektovou dokumentaci k zakázce, proč samotnou zakázku vyhlašuje až půl roku poté?

Pro srovnání, Empire State Building postavili za 14 měsíců. Na začátku 30. let minulého století.

O problému věděli, ale skoro nic nedělali

To, že v Praze a Středočeském kraji nastává či nastane demografický problém, z hlediska kapacit gymnázií, je známo dlouhodobě. (Psal o tom i Příbramský bublifuk.)

Jak se uvádí v Dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období 2019-2023 z roku 2019 (dokument MŠMT) ohledně počtu žáků středních škol:

V roce 2015 bylo dosaženo minima v počtu přijímaných 15letých, a tím by měl být ukončen propad v počtech žáků přicházejících do středních škol. (…) Nárůst počtu žáků však bude nerovnoměrný, největší vzrůst počtu žáků do roku 2024 lze očekávat v krajích Středočeském, hl. m. Praze a kraji Jihomoravském (…).

Nedostatečná připravenost krajských zřizovatelů škol (Praha a střední Čechy) se asi nejvýrazněji projevila při letošních přijímacích zkouškách na střední školy v těchto regionech.

Nepříliš dobrou vizitkou pro politiky ovšem byla nejen ona nepřipravenost, ale i různé návrhy či „knížecí rady“, které pronášeli.

Středočeský radní pro školství M. Vácha (STAN) například proslul touto poznámkou: „Žáci se v určité době dostali a dneska se nedostanou. Platí to i ve sportu, když se narodíte v nějaké věkové kategorii, tak musíte být lepší.

Poslanec J. Lacina (STAN) situaci pro změnu komentoval takto: „Když se někdo přestěhuje z Prahy ven, tak si to má rozmyslet se vším všudy. Lidé chtějí dům se zahradou, ale už nepřemýšlejí o kvalitě školství. To si mají rozmyslet.

K situaci se vyjádřil i bývalý předseda lidovců P. Bělobrádek. „A jak si to představujete? Že budeme rozšiřovat kapacity [gymnázií] a pak je zase rušit, až populační křivka spadne?

Někdy se jeví, jako kdyby nedostatek konkrétních opatření bylo nutno nahradit přebytkem ne zcela uvážlivých komentářů.

V tomto kontextu pak vyznívá ještě celkem dobře poznámka premiéra Fialy o krátkodobém řešení v podobě využití maximální kapacity „…až třicet čtyři žáků ve třídě, samozřejmě za podmínky, že nedojde ke snižování kvality vzdělávání.“ Jen si říkáme, jak jde dohromady zvyšování počtu studentů ve třídě se zachováním kvality výuky.

Před dvěma lety, v době slučování příbramských gymnázií, jsme napsali: „Milí patnáctiletí, vítejte v mixéru zvaném život. Politici pro vás chtějí to nejlepší, jen o tom zatím nevíte.

Situace se za ty dva roky bohužel příliš nezměnila.

Ale jako určitý pozitivní závěr lze zmínit, že Středočeský kraj před pár dny oznámil velký průzkum, ve spolupráci s Ústavem výzkumu a rozvoje vzdělávání a za účasti hlavního města Prahy, zaměřený na rozhodování žáků základních škol o volbě střední školy.

P. S. Třeba si některý čtenář k situaci kolem letošních přijímaček říká, vždyť se nic neděje, tak se určité dítě nedostalo, kam chtělo, bude studovat něco jiného nebo to zkusí znovu za rok – doporučujem k zamyšlení tento komentář učitelky J. Šindlerové (Gymnázium Paměti národa).

Tomáš Mosler, Příbramský bublifuk

Náhledový obrázek: objemová studie, gymnázium Černošice, zpracovatel: ra15, a.s.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.